Az immunrendszer legtöbb esetben leküzdi a fertőzéseket és betegségeket. Számos módszere van arra, hogy felismerje és elpusztítsa, amit a szervezet számára idegennek tart, beleértve a baktériumokat, vírusokat, gombákat, parazitákat vagy akár a rákos sejteket is.
A jól működő és ellenálló immunrendszer hatékonyan reagál, és alkalmazkodik az új kihívásokhoz is, valamint segít az egészséges állapothoz való mielőbbi visszatérésben.
Betegségeink mögött számos ok húzódhat a háttérben. Immunrendszerünk természetes módon gyengül, ahogy öregszünk. Helytelen életvitellel viszont tovább ronthatunk a helyzeten. Fontos, hogy életmódunk megváltoztatásával mindent megtegyünk az immunrendszerünk támogatásáért. Az első és legfontosabb védelmi vonal egészséges életmódunk kialakítása.
Helytelen táplálkozás
A túl sok cukros, illetve feldolgozott élelmiszer fogyasztása nem tesz jót testünknek. Ezek az ételek ugyanis tele vannak különféle vegyi anyagokkal és tartósítószerekkel, amelyek gyengítik a szervezetünk védekezőképességét.
Egyoldalú táplálkozás
Ha nem jutunk hozzá bizonyos tápanyagokhoz, vitaminokhoz vagy ásványi anyagokhoz, az negatívan befolyásolhatja az immunsejtek és antitestek termelődését.
Túlsúly
Az elhízáshoz kapcsolódó gyulladásos megbetegedések is ronthatják az immunitást. A túlsúly negatívan befolyásolhatja ugyanis a fehérvérsejtek szaporodását, illetve azt, hogy antitesteket termeljenek és megakadályozzák a gyulladásokat. Emellett a rendszeres testmozgás elhanyagolásával is ártunk immunrendszerünknek, mivel így lassabb ütemben ürülnek ki a szervezetből a toxikus anyagok.
Alkoholfogyasztás
A túlzott, illetve rendszeres alkoholfogyasztásról érdemes lemondania annak, aki erős immunrendszert szeretne. Hosszú távon ugyanis az alkohol negatívan befolyásolja az immunsejtek működését, ezért kevésbé leszünk ellenállóak a különféle fertőzésekkel szemben.
Dohányzás
Érdemes a dohányzásról is leszokni, a cigarettában ugyanis rengeteg olyan vegyi anyag található, amelyek károsan hatnak a szervezetre. A passzív dohányzás is rendkívül ártalmas, tehát a dohányzók mások egészségét is kockára teszik.
Szennyező környezet
Az olyan környezeti mérgek, mint a füst és a levegőszennyezés, negatívan befolyásolhatják az immunsejtek normál aktivitását.
Krónikus stressz
A stresszhormonok, mint például a kortizol, negatívan befolyásolhatják az immunsejtek és a fehérvérsejtek aktiválódását, amennyiben a szervezetben huzamosabb ideig magas koncentrációban vannak jelen.
Alváshiány, nem megfelelő alvás
Ha nincs lehetősége testünknek a pihenésre és a gyógyulásra, az azt jelenti, hogy kevésbé lesz képes megfelelő immunválaszt létrehozni, vagy kikapcsolni, amikor már nincs rá szükség. Amikor alszunk, szervezetünk citokineknek nevezett fehérjéket termel, amelyek a fertőzéseket és gyulladásokat célozzák meg, valamint fehérvérsejteket, pozitív immunválaszt hozva létre.
Idősebb életkor
Ahogy öregszünk, az immunrendszerrel kapcsolatos szervek kevesebb immunsejtet termelnek a fertőzések leküzdésére.
Gyakran ismételt közhely, hogy az egészség a legnagyobb érték. Ennek az igazságtartalmáról akkor győződhetünk meg igazán, amikor lebetegszünk. Az immunrendszerünk működése a testünk alapfeladatainak egyike, természetesnek vesszük, hogy egészségesek vagyunk. Viszont ha gyengül a védekezőképességünk, és ledönt egy fertőzés a lábunkról, rögtön felértékelődik a védekező rendszerünk által szavatolt biztonság és szabadság.