10 dolog, amikre figyelned kell, hogy tökéletes legyen a nyaralás

1. A NAGY MELEG MEGTERHELI SZERVEZETÜNKET


A tévhitekkel ellentétben nem csak az idősek és a krónikus betegségben szenvedők szervezete számára megterhelő a hőség, hanem a gyerekek és az aktív korú felnőttek számára is lehet kimerítő a tartós meleg. Természetesen jobban kell vigyázniuk azoknak, akiknek koruknál, egészségügyi állapotuknál fogva kevésbé ellenálló a szervezete, de nem árt, ha egyébként is igyekszünk megtenni mindent, hogy megóvjuk magunkat.

Kánikula idején célszerű behúzódni az égető nap elől, de a nyaralás alatt ez gyakran nem olyan egyszerű. Fontos odafigyelnünk a folyamatos folyadékpótlásra is, hogy elkerüljük a kiszáradással járó kellemetlen tüneteket: szájszárazság, fejfájás, ájulás, gyengeség, kábultság stb. Annak érdekében, hogy jobban kezeljük a hőség által okozott tüneteket, érdemes már a kánikula időszaka előtt elkezdeni erősíteni szervezetünk ellenálló képességét.
 

2. VÍZPARTI KIKAPCSOLÓDÁS SORÁN RENGETEG VÍZBEN TERJEDŐ FERTŐZÉS KAPHATUNK EL


Természetesen nem kell készpénznek venni, hogy vízparti nyaralás során biztosan elkapunk valamit, de az tény, hogy a medencékben, és az élő vizekben is hemzsegnek baktériumok, vírusok és gombák, melyek kellemetlen napokat okozhatnak, és akár hónapokig is eltarthat, mire megszabadulunk tőlük. Mivel nyáron rengeteg ember fordul meg a strandokon, tengerpartokon, a kórokozók száma is megnő ilyenkor. A leggyakoribb vízben terjedő fertőzések közé tartozik a bőrgomba, kötőhártya gyulladás, külső hallójárat gyulladás és a hüvelygomba is, de akár vírusos szemölcsfertőzést is elkaphatunk strandolás közben.

Már a nyaralás előtti időszakban is sokat tehetünk azért, hogy szervezetünk ellenállóbb legyen a fertőzésekkel szemben. A halolajban található omega-3 zsírsav előnyösen befolyásolja az immunrendszer normális működéséhez, jótékonyan hat a bőrre, így érdemes már a megelőző időszakban elkezdeni omega-3 készítmények szedését.

Ha már közel az utazás, szervezetünket más módon is erősíthetjük, természetes antibakteriális, antivirális és gombaölő készítmények szedésével. A legjobb ilyen a fokhagymában található allicin. Ez a magas kéntartalmú vegyület, amely védi szervezetünk sejtjeit és a véredényeket a gyulladástól és oxidatív stressztől amellett, hogy védi a szervezetet a kórokozókkal szemben.

Természetesen a strandon is tudjuk csökkenteni a fertőzések veszélyét. Az első szabály, hogy sérüléssel ne menjünk be a vízbe. A sebek ugyanis a fertőzések „kiskapui”, ahol be tudnak jutni a szervezetbe. Hasonló okokból fontos, hogy a víz ne kerüljön a szánkba, illetve hogy mielőtt bemegyünk a vízbe, mindig használjuk a lábmosót, ugyanis így elkerülhetjük, hogy kosz kerüljön a medencébe és persze fertőtleníti a lábat. Mikor kijövünk a vízből, sose mulasszuk el a zuhanyzást. Ide ajánlott papucsban belépni, mert egyes baktériumok, bombák itt is jelen vannak.
 

3. NYARALÁS SORÁN KEVESEBB FIGYELMET FORDÍTUNK A HELYES TÁPLÁLKOZÁSRA, AMI MEGTERHELI SZERVEZETÜNKET


Sokan gondolják azt, hogy 1-1 gombóc fagyi, koktél, sör vagy hot-dog nem számít, ezeket igenis megengedheti magának az ember a nyaralás alatt. Emellett a nyári időszakban sokkal kevesebb vizet iszunk, mint amennyit szervezetünk igényelne, helyette viszont előnybe kerül a cukros, és az alkoholtartalmú italok fogyasztása. Ugyanígy, egészséges élelmiszerek helyett hajlamosak vagyunk megengedni magunknak a magas cukor, és zsírtartalmú, nehéz ételeket. Nyáron tehát engedékenyebbek vagyunk magunkkal, de ilyenkor is fontos a mértékletesség, a helytelen étkezés miatt ugyanis a koleszterinszintünkben megnő a rossz koleszterin aránya, ami hosszútávon érszűkülethez, érelmeszesedéshez, gyulladáshoz vezethet.

Hogy megtartsuk a balanszot koleszterinszintünkben, érdemes már a megelőző időszaktól kezdve emelni az omega-3 zsírsavban gazdag ételek arányát étrendünkben. Törekedjünk arra, hogy egészséges ételeket is fogyasszunk. Ha a nehéz, zsíros ételek mellé friss salátát választunk köretnek, máris sokat tettünk azért, hogy szervezetünket ne terhelje meg annyira az étel. Mivel a nyár a zöldségek és gyümölcsök időszaka, könnyedén beiktathatunk heti 1-2 gyümölcs-, vagy zöldségnapot, de ha úgy érezzük, hogy szervezetünknek nagy szüksége van egy kis pihenőre, egy néhány napos léböjtöttel visszaállíthatjuk az egyensúlyt, sőt még energikusabbak, fittebbek is leszünk!
 

4. AZ UTAZÁST NEM MINDENKI VISELI JÓL, ÍGY AKÁR AUTÓVAL, BUSSZAL, HAJÓVAL VAGY REPÜLŐVEL UTAZUNK, JELENTKEZHETNEK AZ UTAZÁSI BETEGSÉGEK TÜNETEI


Legtöbbünk biztosan találkozott már az utazási betegségek – orvosi nevén kinetózis – tüneteivel. A kinetózis leginkább a gyerekeknél fordul elő, de felnőtteknél sem ritka, hogy hosszabb utazások során jelentkeznek a nem túl kellemes tünetei, azaz a szédülés, hányinger, hányás. Ezeket utazás előtt néhány apró fortéllyal könnyen megelőzhetjük, kezelni azonban már nehézkes őket.

A legfontosabb, amit be kell tartanunk, hogy utazás előtt már ne fogyasszunk nehéz ételeket, vagy alkoholtartalmú italokat. Ha tömegközlekedési eszközt veszünk igénybe, segíthet az is, hogy az ablak mellé ülünk, lehetőleg menetiránnyal szembe. Ezeket a praktikákat kiegészíthetjük még azzal, hogy bizonyos vitaminok mennyiségét megnöveljük szervezetünkben.

Az utazási betegségek jelentkezésekor szorongást érzünk, amit természetes módon is megelőzhető. A magnézium, és B6 vitamin tartalmú kapszulák mellett hatékony segítség lehet az omega-3 zsírsav tartalmú készítmények fogyasztása, valamint a C-vitamin és a cink pótlása is.
(Ha a panaszok 24 órán belül nem múlnak el, esetleg láz, erős fejfájás, vagy heves hasi fájdalom kíséri őket, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni!)
 

5. SZÁMOS ORSZÁGBAN NEM MEGFELELŐ MINŐSÉGŰ AZ IVÓVÍZ, AMI GYOMORPROBLÉMÁKAT OKOZHAT


Leginkább egzotikus országokba való utazás során találkozhatunk ezzel, de bárhova utazunk, érdemes figyelni arra, hogy csak jó minőségű vizet fogyasszunk, és hogy szervezetünk ellenálló képessége is megfelelő legyen.

A turisták által legkedveltebb trópusi úti célok zöme a fejlődő világ országaiban található, ahol az európai normáktól jócskán eltérő higiéniás viszonyokkal találkozhatnak az oda látogatók. A legtöbb fejlődő országban nem fertőtlenítik megfelelően a vízrendszert, amibe így bekerülhetnek olyan, a helyiek által hordozott kórokozók, melyek szervezetünk számára ismeretlenek, és veszélyesek. Ha trópusi országot választottunk utazásunk célpontjául, érdemes indulás előtt tájékozódnunk arról, hogy javasolt-e a csapvíz fogyasztása. Amennyiben nem, úgy ásványvizet használjuk főzéshez, fogmosáshoz is.

Többek között Egyiptom, Kenya, Thaiföld, Indonézia, Argentína, Brazília, Mexikó és Kuba is azok közé az országok közé tartozik, ahol érdemes tartózkodni a csapvíz fogyasztásától.
Ne felejtsük el, hogy teljesen sosem tudjuk megkerülni a víz fogyasztását. A szennyezett vízből készült italok, jégkockák, ételek fogyasztása szinte elkerülhetetlen, ezért fontos, hogy szervezetünk hatékonyan tudjon szembeszállni a fertőzésekkel.

Ha utazás előtt sikerül megerősítenünk immunrendszerünket, szervezetünk sokkal ellenállóbb lesz. Ennek érdekében fogyasszunk sok omega-3 zsírsav tartalmú ételt, és hogy biztosra menjünk, támogassuk szervezetünket természetes antibakteriális, antivirális készítményekkel is.
 

6. IDEGEN KULTÚRÁK SZERVEZETÜNK SZÁMÁRA SZOKATLAN ÉTELEI, ITALAI MEGTERHELHETIK GYOMRUNKAT


Az ivóvíz és az abból készült ételek, italok mellett a helyi konyha jellegzetes fogásai is megterhelhetik szervezetünket, sőt betegségeket is okozhatnak.
A leggyakoribb kiváltó ok a nem megfelelően átfőtt/átsült tengerből származó halak, herkentyűk, valamint a nyers gyümölcsök, zöldségek fogyasztása. A gyomorpanaszok mellett komolyabb rizikó, hogy szennyezett ételekkel kerülhet be szervezetünkbe a tífusz és a Hepatitis A vírus is, ezért érdemes megbízható helyen étkezni nyaralás alatt, és ott is a jól átsült és átfőtt ételeket választani a kínálatból, de a legfontosabb, hogy a komoly betegségek elkerülése érdekében indulás előtt adassuk be a megfelelő védőoltásokat.

A védőoltás és az elővigyázatosság mellett is előfordulhat, hogy elkapunk valamit, esetleg elrontjuk gyomrunkat. A tünetek csökkentés érdekében érdemes természetes antibatkeriális, antivirális készítményt, és probiotikumot is emelt dózisban fogyasztani a nyaralás alatt.
 

7. A MOSATLAN GYÜMÖLCSÖK, ZÖLDSÉGEK FOGYASZTÁSA SORÁN SZÁMOS BAKTÉRIUM KERÜLHET SZERVEZETÜNKBE


A fenti pontban tagolt okok miatt nem javasolt a mosatlan gyümölcsök és zöldségek fogyasztása, ezeken ugyanis olyan fokozottan igaz ez a trópusi országokra. Nem csak a trópusi országokban érdemes figyelni arra, hogy csak megmosott gyümölcsöt és zöldséget együnk, ugyanis így könnyen megkímélhetjük szervezetünket a néhány napos hasmenéssel, gyomorgörccsel járó fertőzéstől.

A fertőzés legismertebb formája a szalmonella. Az ezt okozó baktérium pedig éppen a nyári melegben terjed leggyorsabban. Megtalálható a tejes, tojásos ételek mellett gyümölcsökben is (pl. görögdinnye).

A megelőzésben nagy szerepet játszik, hogy milyen immunrendszerünk állapota, a legyengült szervezet ugyanis sokkal fogékonyabb a fertőzésekre. Ha testünk természetes védekező képessége stabil, kisebb eséllyel kapunk el étel okozta fertőzéseket, így a legelső és legfontosabb lépés, hogy megerősítsük immunrendszerünket. Természetes immunerősítők, valamint baktérium- és vírusölő készítmények együttes alkalmazásával valóságos pajzsot képezhetünk a kórokozókkal szemben.
 

8. NYARALÁS SORÁN GYAKORIBBAK A ROVARCSÍPÉSEK, HORZSOLÁSOK, MELYEK EL IS FERTŐZŐDHETNEK


Nyaralás alatt – sőt, általában véve nyáron – sokkal több apró felszíni sérülés éri bőrünket, aminek több oka is van. Egyrészt annak köszönhető, hogy sokkal több időt töltünk a szabadban, ahol könnyen megkarcolhatjuk bőrünket, másrész a nagy meleg miatt romlik a koncentrációnk, így figyelmetlenebbek vagyunk. Az is hozzájárul a sok kis karcoláshoz, hogy nyáron, pláne a szabadságunk alatt sokkal könnyelműbbek vagyunk, kevésbé figyelünk egészségünkre, és persze nem utolsó sorban ilyenkor jelennek meg a szúnyogok is, amik kimondottan kedvelik a természetes vizek partszakaszait, de bárhol találkozhatunk velük.

Amellett, hogy kellemetlenek a viszkető, fájó, égő sebek és csípések, még kaput is biztosítanak a fertőzéseknek, így azok könnyebben bejuthatnak szervezetünkbe.
Megelőzés gyanánt érdemes feltölteni magunkat jó minőségű ásványi anyagokkal, vitaminokkal. Jó választás lehet valamilyen probiotikum mellett omega-3 zsírsavakat fogyasztani. A halolaj készítményekben található omega-3 zsírsavak gyulladás gátló szerepet is betöltenek a szervezetben, így megerősítik azt, és megakadályozzák a méreganyagok termelődését is, így közvetett módon hatnak bőrünk állapotára.

Ha már megsérült bőrünk, fontos, hogy megfelelően fertőtlenítsük az érintett területet. Először is tiszta vízzel át kell mosnunk a sebet, így a szennyeződések nagyja el is távozik. Ha vérzik a seb, finoman szorítsunk gézt rá, míg el nem áll. Ezt követően fertőtlenítővel kell alaposan letisztítani a felületet. Ha nincs otthon gyógyszertári fertőtlenítő, házi praktikákkal is kitisztíthatjuk a sebet. A méztől a fokhagymán át sok természetes megoldást bevethetünk.
 

9. AZ EGÉSZ NAPOS VÁROSNÉZÉS, KIRÁNDULÁS, STRANDOLÁS KÖVETKEZTÉBEN A NAPÉGÉS ESÉLYE IS FOKOZÓDIK, AMI MEGKESERÍTHETI A NYARALÁS TOVÁBBI RÉSZÉT


Nagyon meg tudja keseríteni a nyaralást, ha – rosszabb esetben már az első napokban – leégünk. Aki égett már le, tudja, milyen kínzó fájdalom tud lenni az izzó, húzódó, érzékeny bőr, ami minden hétköznapi tevékenységet megnehezít. Ilyenkor még a ruha viselése is kellemetlen érzés, a napra kimenni ilyenkor pedig egyenesen kín.

Érdemes előre gondolkoznunk, és védenünk magunkat a tűző naptól. Fontos, hogy a legforróbb órákban lehetőleg húzódjunk hűs, árnyékos helyre, ha pedig kimozdulunk, minden esetben használjunk naptejet vagy napolajat. Mindig a bőrtípusunknak és a bőrszínünknek megfelelően válasszunk napozókészítmény, mert az alacsonyabb faktorszámú készítmények nem fogják a várt hatást nyújtani. Emellett érdemes belülről is támogatnunk szervezetünket. Növeljük étrendünkben az omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszerek arányát, ugyanis így erősíthetjük szervezetünket és bőrünket egyaránt. Ha nem szereted a halat, vagy nem tudsz megfelelő mennyiséget fogyasztani belőle, akkor ajánlott olaj vagy kapszula formájában pótolni ezt.

Ha nem voltál elég elővigyázatos, és megtörtént a baj, akkor is sok mindent tehetsz még azért, hogy lerövidítsd a regenerálódás idejét. A leghatékonyabbak a kimondottan leégés kezelésére gyártott krémek, spray-k, de számos házi csodaszert is bevethetsz emellett az égett bőr kezelésére.

A paradicsom például lehúzza a gyulladást, az uborka pedig remekül hidratál, így ha a két zöldséget lepépesíted, és pakolásként felviszed, segíthet a gyógyulásban. A krumpli szintén megtalálhat a legtöbb háztartásban, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása miatt gyakran alkalmazták égési sebek kezelésére. Egyszerűen csak reszeld le, és vidd fel az égett területre 15-20 percre. A fokhagyma nagyon fontos gyulladáscsökkentő flavonoidokat, antibakteriális anyagokat tartalmazó allicin tartalmának köszönhetően szintén jó hatással van az égett bőrre. Persze ezen túl számos más módszerrel is ápolhatod bőrödet. Az aloe vera és a kamilla például gyulladáscsökkentő, az ecet és a tejföl pedig nyugtató hatásúak.
 

10. AZ AUTÓBAN, SZÁLLÁSON MŰKÖDŐ KLÍMA OKOZTA MEGFÁZÁS, FELFÁZÁS KÖNNYEN KIALAKULNAK NAGY MELEGBEN


A nagy kánikulában mindenkinek jól esik egy kis hűvös, így gyakran kapcsoljuk be a klímát mind az autóban, mind a lakásban. Ez persze kellemes lehet, de érdemes néhány szabályt betartani annak érdekében, hogy ne betegedjünk meg tőle.

Az első, amire ügyelnünk kell, hogy a klíma legyen rendszeresen tisztítva. Így el tudjuk ugyanis kerülni, fertőzések terjedését. Az is fontos, hogy a kinti hőmérsékletnél csak néhány fokkal hűvösebb hőfokra állítva használjuk, mert ha nagy a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között, könnyen megfázhatunk. A megfázás mellett akár vesegyulladás, tüdőgyulladás vagy kötőhártya gyulladás is lehet a helytelen klímahasználat velejárója.

A klíma okozta felfázás szintén sok nő napjait keseríti meg a nyári időszakban. Az orvosok általában antibiotikumot írnak fel a hólyaghurut kezelésére. A természetes gyógymódok azonban többnyire hatékonyabbak, sőt kutatások bizonyítják, hogy az antibiotikum-kezelés inkább elősegíti a visszatérő hólyaghurut kialakulását, ugyanis általában tönkreteszi a húgycső külső felét borító és védő baktériumpajzs működését.

Gyógynövényekkel (pl. medveszőlőlevél), étrendváltással (lúgosítás), ülőfürdővel, pakolással hatékonyan szüntethetjük meg a felfázás tüneteit. Emellett ajánlott természetes, vírus- és baktériumölő készítmény fogyasztása. A fokhagyma az egyik legjobb választás, allicin tartalmának köszönhetően ugyanis hatékonyan veszi fel a harcot a baktériumokkal.

Reméljük, sikerült segítenünk abban, hogy miket tarts szem előtt nyaralás előtt és alatt. Ha erre a 10 dologra figyelsz, és már a megelőző időszakban elkezded erősíteni saját és családod immunrendszerét, garantáltan felhőtlen lesz a kikapcsolódás!
 

Hogyan segíthet az Allimax fokhagyma kapszula?


A fokhagyma a népi gyógyászat egyik leginkább kedvelt anyaga, gyógyászati célú felhasználása több ezer évre nyúlik vissza. Ennek oka a fokhagyma rendkívül jótékony hatása.

Előnyösen befolyásolja a szív, az érrendszer és a máj működését, hozzájárul a normál koleszterinszint, vérzsír, vércukorszint fenntartásához, a légutak megfelelő működéséhez – csak hogy néhányat említsünk.

Az Allimax az egyetlen fokhagyma készítmény, mely 100% stabilizált formában tartalmazza az allicint. Ez azért fontos, mert az allicin a fokhagyma legaktívabb alkotóeleme. Ez a kénes vegyület a fokhagyma gerezd felszeletelésekor keletkezik, ez adja a növény jellegzetes illatát. Mivel az Allicin egy rendkívül illékony vegyület, a legtöbb fokhagymakapszulából hiányzik.

1 kapszula 10-15 gerezd fokhagyma aktív hatóanyagát tartalmazza irritáló íz és illat nélkül, 24 órán át tartó hatást biztosít, ráadásul jól viseli a gyomorban található savas közeget. A kapszula hatóanyaga a véráramba kerülve azonnal kifejti jótékony, baktérium- és vírusölő hatását.

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek