Alvás nélkül nincs egészség!

Az álmatlanságnak, rossz alvásnak számos oka lehet: van, amikor elég csak az ágyat elforgatni, de a stresszes életmód, a vitaminhiány és étkezés is komoly szerepet játszik ezek kialakulásában.

Mi az utóbbira kerestük a választ. Megvizsgáltuk, mit ajánlanak a szakirodalmak és külföldi dietetikusok erre az esetre.

1. A legtöbb hal étel - de elsősorban a lazac, laposhal és tonhal - feltölti B6 vitamin raktárainkat. Ez hozzájárul a melatonin nevű hormon képződéséhez, ami a sötétség hatására arra késztet minket, hogy ideje aludnunk.

2. A kálium a B6 vitamin egyik forrása. Legnépszerűbb kálium forrás a banán, de az ínyencek kipróbálhatják a csicseriborsót is.

3. Szintén a melatonin képződésre hat, ha friss meggylevet fogyasztunk lefekvés előtt. Súlyos álmatlanságban szenvedőkön tesztelték és bevált.

4. Kalcium hiány is alvási nehézségek kialakulásához vezet. Egy kis natúr joghurt vagy tej felturbózza szervezetünket kalciummal.

5. Ha nem fogyasztunk tejet, vagy érzékenyek vagyunk rá, a kalciumot pótolhatjuk zöldségekből is. A legjobb erre a kelkáposzta és a brokkoli.

6. A magnézium nem csak a vérnyomásunk szabályozásában és idegi funkcióink működésében játszik fontos szerepet, hanem az elalvásban is. Ha kevés van belőle, nem megy az alvás. Pótoljuk teljes kiőrlésű gabonákkal, a bulgur és az árpa kiváló magnézium forrás.

 

Az álmatlanságban szenvedők száma drasztikusan emelkedik, Európában évente közel 60 millióan nem tudják nyugodtan álomra hajtani a fejüket! Azon túl, hogy ez a probléma hatással van a hangulatunkra, bőrünkre, testsúlyunkra, a szellemi nehézségek, magas vérnyomás és szívproblémák is összefüggésben vannak a rossz alvással. Vegyük komolyan és forduljunk szakemberhez, ha az egészséges étkezés és a házi praktikák már nem segítenek!

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek