Hogyan működik az egészséges immunrendszer?

Immunrendszer nélkül a szervezetünket megtámadó kórokozók bármelyike halálos fenyegetést jelentene. A gerincesekkel egyetemben az embernek adaptív védekezőrendszere is van, mely kiválóan egészíti ki, és működik együtt a veleszületett védekezőrendszerrel.

Az immunrendszer segít szervezetünknek legyőzni a külvilágból érkező fertőzéseket. Ez az összetett sejt-, szövet- és szervrendszer azonosítja, ha valamilyen kórokozó jutott be a szervezetünkbe. Ezután automatikus, összehangolt választ indít el, hogy segítsen a behatolók elpusztításában és a gyógyulásban.

Az immunválasz energiaigényes folyamat, ezért a szervezet mindig az adott helyzethez igazítja az védekezés mértékét. Kisebb fertőzésekkel a legtöbb esetben a veleszületett rendszer is megbirkózik, ezért általában felesleges az adaptív rendszer aktiválása, hiszen mire ez utóbbi beindulna, a falósejtek és a komplementrendszer már valószínűleg régen kiiktatta a behatolókat.

Amennyiben a fertőzést a veleszületett rendszer nem képes kontrollálni, akkor aktiválódnak az adaptív védekező mechanizmusok. Ennek legfontosabb elemei az antitesteket termelő B sejtek és az őket aktiváló T sejtek. Az antitestek kifejezetten specifikusak az immunválaszt beindító adott kórokozóra, így könnyebben azonosítják és pusztítják el azokat.

Miután a fertőzés lezajlott, testünkben keringő antitestek, valamint memória T és B sejtek maradnak vissza megőrizve a fertőző behatolókról a lényegi információkat. Ezeknek köszönhetően a következő alkalommal az adaptív rendszer már sokkal gyorsabban és hatékonyabban tud fellépni az adott kórokozóval szemben.

Az egészséges immunrendszer alkotóelemei:

Nyirokrendszer
A nyirokrendszer megfelelő működése elengedhetetlen a test tisztulási folyamatainak elősegítésében és a különböző betegségek megelőzésében. Fő feladata a szervezetre káros anyagok elszállítása, de fontos szerepet tölt be a szervezet só- és vízháztartásának biztosításában és a külső betolakodók elleni védekezésben, azaz az immunitásban is. Ezek mellett hozzájárul a veleszületett és az adaptív immunrendszer közötti kommunikáció sikerességéhez.

Fehérvérsejtek
Az immunrendszer harcosai, melyek a csontvelőben termelődnek. Ezek a sejtek a vérben és a szövetekben mozognak, és megtámadják, majd elpusztítják a kórokozókat. Az összes vérsejtnek megvan a maga fontos szerepe az immunrendszerben.

Lép
Létfontosságú vérszűrő szerv a hasban, amely eltávolítja a mikrobákat, baktériumokat és vírusokat, valamint elpusztítja az elhalt és sérült sejteket, továbbá antitesteket is termel. Az immunrendszeren belül a lép azonosítja a nemkívánatos baktériumokat vagy vírusokat a véráramban. Amint egy fertőzést észlel, a lép a nyirokrendszerrel és a nyirokcsomókkal együtt limfocitákat hoz létre, amelyek védelmet nyújtanak az idegen kórokozókkal szemben.

Csontvelő
A csontvelő az immunrendszer fontos része. Ez a csontok belsejében található szivacsos anyag vörösvérsejteket, B-limfocitákat és fehérvérsejteket termel a fertőzések leküzdésére, és segít a véralvadáshoz szükséges antitestek és vérlemezkék előállításában is. Testünk vérsejtjeinek nagy része a csontvelőből származik. Miután ezek a sejtek a csontvelőben és a csecsemőmirigyben kifejlődtek, a nyirokrendszer eljuttatja a nyirokcsomókhoz és a léphez, ahol az immunrendszer aktiválódásáig tartózkodnak.

Timusz (csecsemőmirigy)
A csecsemőmirigy a szegycsont mögött található apró nyirokszerv, amely T-limfocitákat termel a fertőzések leküzdésére. A T-limfociták felismerik az idegennek ítélt antigéneket/kórokozókat, hozzájuk kötődnek és elpusztítják azokat. Mind a vírusok, baktériumok, paraziták, mind a gyulladásos és daganatos betegségek elleni küzdelemben, autoimmun folyamatokban láthatjuk jótékony működésüket.

Antitestek (ellenanyag, immunglobulin)
Olyan fehérjemolekulák, amelyeket az immunrendszer termel annak érdekében, hogy felismerje és közvetlenül vagy közvetett úton elpusztítsa a szervezetbe került idegen anyagokat.

Az immunrendszer legtöbb esetben leküzdi a fertőzéseket és betegségeket. Számos módszere van arra, hogy felismerje és elpusztítsa, amit a szervezet számára idegennek tart, beleértve a baktériumokat, vírusokat, gombákat, parazitákat vagy akár a rákos sejteket is.

A jól működő és ellenálló immunrendszer hatékonyan reagál és alkalmazkodik az új kihívásokhoz is és segít az egészséges állapothoz való mielőbbi visszatérésben.

Forrás: A Review of Micronutrients and the Immune System–Working in Harmony to Reduce the Risk of Infection - Adrian F Gombart (Linus Pauling Institute, Department of Biochemistry and Biophysics, Oregon State University, 307 Linus Pauling Science Center), Adeline Pierre (Bayer Consumer Care AG), Silvia Maggini (Bayer Consumer Care AG),* kidshealth.org - Larissa Hirsch, MD Young B, O'Dowd G, Woodford P (eds.). Wheaters's Functional Histology. 6th ed. Churchill Livingston; 2014. Phoenix Pharma; Dr. Szolnoky Győző Touchofhealth.co.uk Clevelandclinic.org Brownhealth.org Medy.hu

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek