1. Indítsátok a napot mókás reggelivel!
Kedveskedj gyermeke(i)dnek különleges „gyereknapi reggelivel”. Készítsd el úgy a menüt, hogy az különleges legyen: komponáld meg a tányérokat. Készíts figurákat a zöldségekből, gyümölcsökből, csinálj figurákat a szendvicsből, díszítsd fel a palacsintát. Jelszó a kreativitás!
2. Szervezzetek családi vetélkedőt!
Szinte minden település – még az egészen kicsi falvak is – programokkal készül ezen a napon a családok számára. Ha a környéketeken is van ilyen, látogassatok ki, és nevezzetek be a családi vetélkedőkbe, ahol anya-apa-gyerekek egy csapatban „küzdenek”, miközben szuperül szórakoznak.
Az ilyen programok, a közös megoldáskeresés, az együtt töltött idő, a közösen megélt sikerek, élmények közelebb hozzák a családot és boldoggá, kiegyensúlyozottá teszik a gyerekeket.
Ha nincs olyan rendezvény a közelben, amin szívesen részt vennétek, vagy nem szeretitek a nagy tömeget, csináljatok magatoknak „gyereknapi fesztivált”! Szervezzetek családi vetélkedőt más családokkal, így a gyerkőc a barátaival és a családjával lehet ezen a remek napon és felhőtlenül élvezheti azt!
Dekoráljátok ki a helyszínt (girlandok, lampionok, lufik, stb.), amihez kérjétek a gyerkőcök segítségét – garantáltan imádni fogják!
3. Sütögessetek/főzzetek közösen!
Nincs is annál finomabb étel, amit a család közösen készít el. Szervezzetek erre a napra közös főzőcskézős programot, például anya-lánya sütögetést vagy apa-fiú grillezést!
Anyukák, keressetek lányaitokkal közösen egy klassz receptet, készítsétek el, a díszítésnél pedig legyetek szuper kreatívok! Minél színesebb, díszesebb süti készül, annál nagyobb élvezet lesz megenni! A közös dekorálás ráadásul szuper móka a gyerekeknek! Egy kókuszgolyó vagy csokigolyó elkészítésében még a kisebbek is be tudnak segíteni, és nagyon élvezik is azt!
Apukák, ti pedig lepjétek meg fiaitokkal a család nő tagjait egy grill ebéddel vagy vacsorával! Fűszerezzetek húsokat, zöldségeket és közösen süssétek meg őket az udvaron. Ha van rá módotok, egyetek a szabadban, ez igazán jó hangulatot kölcsönöz a közös étkezésnek!
4. Barangoljátok be a környéket!
Van a környéken egy szép kilátó, egy várrom, egy érdekes természeti jelenség, egy kis patak vagy csak egy klassz ösvény? Kiránduljatok el arra, töltsétek a napot a természet ölelésében, együtt! Induljatok el korán, készítsetek szendvicseket, pakoljatok be üdítőt, édességet, pokrócot, távcsövet, tollas felszerelést, focilabdát vagy más játékokat és kerekedjetek fel. Napközben álljatok meg piknikezni, játszani, és élvezzétek az együtt töltött időt!
5. Látogassátok meg a nagyszülőket!
Messze laknak a szüleitek, ezért a gyerekek ritkán találkoznak velük? Pattanjatok kocsiba és látogassátok meg őket! Nincs is finomabb a mama sütijeinél, és szuper élmény az udvaron focizni a papával.
6. Menjetek el az állatkertbe, cirkuszba, moziba, (báb)színházba!
Igazán különlegessé teszi a napot, ha olyan programot szerveztek,
amire nagyon vágynak a gyerkőcök, a mindennapokban azonban mégsem adódik rá mód.
Tipikusan ilyen lehet egy állatkerti látogatás, vagy egy cirkuszi előadás. Ha az állatkertre esik a választásotok, időben menjetek, hogy mindenre maradjon idő. Igyekezzetek úgy érkezni, hogy az esetleges programokon részt tudjatok venni (gyereknapi játékok, fókashow, stb.).
Ha inkább benti programot kerestek, válasszatok egy mozifilmet, és nézzétek meg együtt – persze óriás popcornnal! Mozi helyett színházi előadást is választhattok, sok színház kínál gyermek darabokat.
Végezetül íme néhány gondolat, jó tanács a gyereknap margójára, amiket jó, ha minden szülő megfogad:
- Vedd mindig komolyan a gyerekeket!
- Ne nevesd ki a gyerekeket, ha nem tudnak valamit, inkább tanítsd meg őket, hogyan csinálhatnák jobban!
- Kevesebb dolgot tilts meg a gyerekeknek, hisz ők mindenre kíváncsiak!
- Csak olyan szabályokat alkalmazz a gyerekekre, amiket képesek megérteni és betartani!
- Dicsérd meg a gyerekeke, ha jók voltak, mert ez nagyon sokat jelent számukra!
- Engedd meg a gyerekeknek, hogy önállóan tegyenek dolgokat, segíthessenek neked!
- Mindig adj választ, ha a gyerekek kérdeznek tőled valamit, mert ebből tanulnak!
- Vedd észre, hogy a gyermekek mikor miért szomorúak, feszültek, haragosak vagy boldogok!
- Legyél nagyon türelmes a gyerekekkel és bízz bennük!
- Mindig vigyázz a gyerekekre és szeresd őket nagyon-nagyon!